Незалежно від призначення будівлі, важливо оснастити її ефективною системою вентиляції. Усі типи вентиляції повинні здійснювати якісний повітрообмін. Це означає, що в житло необхідно подавати оптимальну кількість повітря, а також слід організувати відтік забрудненого повітря.
У цій статті ми розберемо, яка буває вентиляція, а також розкажемо про переваги та недоліки кожного виду.
За допомогою вентиляції можна забезпечити оптимальний мікроклімат. Система створює правильні умови для високої активності на робочому місці чи під час відпочинку, і навіть підтримує нормативні показники складу повітря, встановлені санітарно-гігієнічними нормами.
Усі типи вентиляції повинні виконувати такі основні завдання:
У 21 столітті особлива увага приділяється енергоефективності житла. Тому при будівництві будинку важливо забезпечити якісну теплоізоляцію та оптимальні показники термічного опору огороджувальних конструкцій та склопакетів. Але якщо будинок буде герметичним – приплив повітря до будівлі буде мінімальним. Виходячи з цього, у будівлі підвищиться рівень вуглекислого газу, що, своєю чергою, погіршить самопочуття людини.
Розглядаючи всі вищеперелічені пункти, можна сміливо сказати, що вентиляційна система є обов'язковою для створення комфортних параметрів мікроклімату. Тому в наступних пунктах ми детально розповімо про типи систем вентиляції.
Системи поділяються на кілька підвидів. За методом транспортування повітря виділяють такі види вентиляції:
За призначенням існують такі різновиди вентиляції:
Класифікація системи вентиляції за місцем:
Залежно від умов транспортування повітря види вентиляції бувають:
Відповідно до принципу дії, вентиляційна система може бути:
Природні види вентиляції передбачають організацію повітрообміну (подачу та видалення повітря) без встановлення додаткового обладнання.
Даний тип системи вентиляції є бюджетним, оскільки не потрібне встановлення дорогих пристроїв, а процес повітрообміну відбувається без використання електрики. При реалізації вентиляції природним шляхом приплив повітря здійснюється через відкриті вікна, а також нещільності захисних конструкцій. Однак, як ми говорили раніше, сьогодні всі будинки будують з огляду на норми енергоефективності, тому надходження повітря до будівлі має бути мінімальним. Внаслідок чого природна вентиляція – нераціональне та економічно невигідне рішення. Щоб у цьому остаточно переконатись, розглянемо недоліки природної вентиляції:
Природна система вентиляції може бути реалізована за допомогою припливного клапана. Найчастіше припливний клапан використовують як пристрій для провітрювання.
Плюси пристрою:
Проте мінусів набагато більше:
На відміну від вентиляції природного типу, робота примусової системи забезпечується завдяки спеціальному обладнанню. Розрізняють кілька видів пристроїв:
Види систем вентиляції примусового типу поділяються на:
Витяжна вентиляція – система, робота якої полягає у видаленні забрудненого, вологого повітря, а також запахів. Видалення повітря може відбуватися завдяки вентиляторам витяжного типу. Існує кілька видів вентиляторів, які мають різний принцип роботи:
Припливна вентиляція необхідна для подачі до житлових кімнат чистого повітряного потоку.
Види вентиляції припливного типу поділяють залежно від встановленого обладнання:
1. Набірні. З назви можна зрозуміти, що ці елементи системи “набираються” індивідуально, з урахуванням параметрів бажаного мікроклімату.
Перевага системи полягає у доступній ціновій категорії.
Недоліки набірної вентиляційної системи:
2. Моноблочна установка включає всі необхідні елементи для повноцінної роботи в єдиному блоці.
Компоненти моноблочного типу:
3. Брізер. Основна функція бризера полягає в подачі чистого повітря з вулиці, яке проходитиме через фільтри тонкого і грубого очищення. У пристроях також є функція нагрівання повітря, яке надалі подається до приміщення. Брізер – це припливний пристрій, тому для створення якісного повітрообміну у квартирі важливо встановити витяжні прилади. Як витяжні пристрої можуть розглядатися вентилятори різновиду on/off, з вбудованим таймером, або ж з режимом таймера і регулюванням вологості. Брізер славиться доступною ціною, монтаж можна здійснювати на завершальній стадії ремонту. Однак, встановивши збалансовану систему на базі брізера та вентиляторів витяжного типу, ви отримаєте не енергоефективну систему. Все тому, що в брізері немає рекуператора, тому частина нагрітого повітря викидатиметься за допомогою витяжних пристроїв. Внаслідок чого ви витрачаєте електрику на нагрівання повітря, яке через час викидається із приміщення. Відповідно, ви витрачаєте і кошти.
Місцева вентиляція – це система, робота якої полягає у подачі чистого та викиді відпрацьованого повітря локаційно. Найчастіше дана система використовується у промислових будівлях. Таким чином, види вентиляції місцевого типу можна розділити на 2 категорії:
Реалізація загальнообмінної вентиляції для побутового сегмента представляється як припливно-витяжна система. Система вентиляції здійснює рівномірну подачу повітря та його забір по всьому об'єму приміщення.
Система являє собою вже готовий моноблок, основним завданням якого є здійснення притоку свіжого повітря та забір відпрацьованого повітря із приміщення.
Відповідно, у квартирі буде постійний повітрообмін із нормативними показниками СО2. Для того, щоб досягти високої ефективності припливно-витяжної системи, використовують пластинчастий рекуператор тепла.