Опалення теплою підлогою: аналіз ефективності

Опалення теплою підлогою
Висока енергоефективність
Комфорт для стоп
Рівномірний розподіл тепла
Естетичність та довговічність служби

Опалення теплою підлогою вже давно і цілком обґрунтовано вважається основою температурного комфорту у житлі. У нашій країні заведено роззуватися, приходячи з вулиці, багато хто звик і зовсім ходити вдома босоніж. Зрозуміло, що ступати на теплу поверхню значно приємніше.

Водночас точаться дискусії на тему того, чи може використовуватися тепла підлога як основне опалення. Розберімося у цьому питанні.

Щоб будь-яка система опалення була ефективною, кількість тепловтрат будівлі має бути мінімальною. І чим вони менше, тим ефективніше можна обігрівати будинок теплою підлогою.

Чому треба приділити увагу, щоб не втрачати тепло даремно?

Перше — утеплення. Проєктуючи будівлю, прагніть, щоб конструктив був максимально енергоефективним. Це забезпечується завдяки хорошим склопакетам, утепленій покрівлі, стінам та фундаменту.

Для різних конструкцій коефіцієнт теплопередачі (R) – різний, і варто вибирати матеріали та технології, які дозволять його підвищити.

В середньому:

  • для стін R = 5,

  • для покрівлі R = 6,

  • для склопакетів R = 1,4-1,5.

Ці показники, зокрема, демонструють, що вікна будуть вразливим місцем, і якщо у вашому житлі великі віконні отвори, потрібно продумати особливі заходи для комфорту. Ми ще повернемося до цих цифр, коли говоритимемо про те, чи може тепла підлога стати єдиним опаленням.

Другий обов'язковий елемент енергоефективної будівлі – загальнообмінна вентиляція. Для комфорту та здоров'я людей потрібно підтримувати прийнятний рівень вмісту CO2 у повітрі (600-900 ppm). Забезпечується він за допомогою подачі свіжого повітря та виведення відпрацьованого. Відкрите вікно – ворог енергоефективності. Звичайно, через нього надходитиме повітря, проте ви втрачаєте тепло або прохолоду, а значить кімнату доведеться заново нагрівати або охолоджувати, і витрачати енергію знову і знову.

Тому радимо встановлювати автоматичну припливно-витяжну вентиляцію. Також вона повинна обов'язково бути забезпечена рекуперацією тепла -- тобто тепло повітря, що викидається, буде використовуватися для підігріву вхідних повітряних мас.

Переваги опалення теплою підлогою

Розглянемо переваги цього способу опалення.

  1. Високий комфорт для мешканців будинку чи квартири.

  2. Рівномірний розподіл тепла. Опалення будинку теплою підлогою – єдине рішення, яке забезпечить відсутність перегрітих чи недогрітих зон.

  3. Система опалення теплою підлогою — низькотемпературна, у поєднанні з тепловим насосом «повітря-вода» вона забезпечить мінімальне споживання енергії.

Як правило, цих переваг достатньо, щоб ухвалити рішення на користь теплої підлоги, проте розглянемо також аргументи проти.

Переваги опалення теплою підлогою

Недоліки опалення теплою підлогою

Чи є «мінуси» у теплих підлог?

У будинку для підлоги необхідно передбачити простір — 23 см від «брудного» до «фінального» нуля (від плити перекриття до плитки). З них 10 сантиметрів — це утеплювач, а решта 13 см — труби тощо. Іноді підрядники пропонують закладати 15 сантиметрів – це неправильний підхід, на утеплювач залишиться 5 см, і підлога грітиме ґрунт.

Таким чином, правильно зроблена тепла підлога може «красти» цінний простір (як і повітроводи системи вентиляції під стелею). У квартирі такого недоліку немає — оскільки не потрібно великого шару утеплювача (3 сантиметри цілком достатньо).

Також багато хто стверджує, що тепла підлога підіймає пил. Це сумнівне твердження — наприклад, у радіаторів конвенція ще вища, отже, і «пилять» вони більше.

По суті, якщо ви спочатку проєктували будинок, розраховуючи встановити теплу підлогу, недоліків у цієї системи опалення не буде.

Чи можна використовувати теплу підлогу як основне опалення

Обігрів будинку теплою підлогою

​Опалювати тільки теплою підлогою? Чи реально це в умовах нашої зими? Поговоримо про те, як підготувати будинок та квартиру до опалення теплою підлогою.

Система опалення лише з теплою підлогою можлива, проте є й деякі «але».

З самого початку вам потрібно подбати про:

  • конструктив та утеплення;

  • загальнообмінну вентиляцію.

Крім утеплення стін та гарних склопакетів, потрібно утеплювати фундамент – для цього передбачається шар теплоізоляційного матеріалу завтовшки не менше 10 сантиметрів.

Чому погано утеплений будинок не вийде ефективно нагрівати теплою підлогою?

Для початку уявімо, що є добре утеплений будинок. Теплотехнічний розрахунок підтверджує, що генерація тепла на теплих підлогах буде здійснюватися до 50 Вт з квадратного метра, і поверхня нагріватиметься до 27°C при мінімальних температурах від -10℃ — тобто в зоні комфорту людини.

У погано утепленому будинку, щоб нагріти теплу підлогу, доведеться витрачати, наприклад, не 50, а вже 70 Вт. Крім більшої витрати енергії, ви починаєте перегрівати теплоносій — температура 29°C вже не настільки комфортна. Але це не головний недолік. У момент, коли на вулиці різко підійматиметься температура, ви не зможете підтримувати адекватну температуру всередині. Навіть якщо ви припините підігрівати підлогу — вона остигатиме ще пару діб. Тобто, подача 50 Вт і тепла підлога 27°C дозволяють мінімізувати інерцію.

Ще одне «але» в опаленні теплою підлогою, пов'язане з вікнами. Великі панорамні вікна зараз ставляться як у будинках, так і квартирах. Ми вже згадували, що коефіцієнт тепловіддачі для стін — R = 5, а для склопакетів — R = 1,4-1,5. Через цю різницю в будинку, навіть за температури +22°C, може виникати відчуття «протягу» з боку вікон, і чим більше вони, тим більше буде дискомфорт.

Який вихід?

  1. Проігнорувати, якщо ви можете не зважати на цей дискомфорт.

  2. Передбачити високотемпературні теплові прилади під вікнами, які створять теплову завісу, наприклад, конвектори, радіатори або фанкойли для теплових насосів (останні працюють на тепло та холод).

Зазначимо, що резервні теплоносії знадобляться вам нечасто — кілька днів на рік, коли температура може опускатися до -10°C до -22°C.

Опалення у квартирі

У квартирах тепловтрати менше, оскільки рідко яка квартира «торкається» зовнішнього середовища більш ніж однією стіною. Саме тому опалення теплою підлогою у квартирі доречне як основне джерело тепла.

При цьому є певні нюанси.

Водяну теплу підлогу можна синхронізувати з центральним опаленням у квартирі, але вона працює неефективно, оскільки залежатиме від температурного графіка у місті.

Проблема вирішується встановленням проміжного теплообмінника. З одного боку, він приймає енергію з міської системи опалення, з іншого — знімає температуру і передає на теплу підлогу.

У квартирі з автономним опаленням такої проблеми немає.

Рекомендовані товари
Електрична тепла підлога
Електрична тепла підлога

Водяна тепла підлога
Водяна тепла підлога

Теплові насоси
Теплові насоси

Фанкойли
Фанкойли

Конвекторні обігрівачі
Конвекторні обігрівачі

Замовте проєкт опалення теплою підлогою

Залишіть заявку для отримання консультації фахівців компанії Alter Air

Замовте проєкт опалення теплою підлогою

Варіанти опалення з теплою підлогою

Водяна тепла підлога

Водяний чи електричний – ось у чому питання. Розповідаємо у яких випадках рекомендований перший чи другий варіант.

Водяні теплі підлоги ставляться у 90% випадків.

Ми вже згадували, що встановлення такої системи опалення пов'язане з підвищенням рівня підлоги. Якщо це неможливо реалізувати — іноді обираються електричні теплі підлоги.

Нижче ви можете побачити схеми облаштування такої системи із зазначенням параметрів стяжки та висоти утеплювача.

Електрична тепла підлога

Коли доречно використовувати саме такий варіант?

Опалення квартири теплою підлогою — саме електричною — допустимо у невеликому житлі. Наприклад, у «мокрих зонах», де не можна підняти висоту підлоги для встановлення водяної підлоги. Під плитку у ванних та на кухнях можна ставити електропідлоги.

Але є і «мінуси»:

  • Реконструювати систему опалення з електричними теплими підлогами практично неможливо.

  • Електрична система викликає електромагітні хвилі, які негативно впливають на здоров'я людини.

У будь-якому випадку, вибір залишається за вами.

Вибір підлогового покриття для теплої підлоги

Тепла підлога може вважатися універсальним рішенням, оскільки використовується з будь-яким типом покриття. 

Однак ми таки радимо враховувати теплопровідність матеріалу. 

Наприклад, у дерева вона значно менша, крім того, дошки можуть розширюватися. 

В такому випадку ламінат, вініл, кераміка або керамограніт – більш вдале рішення під теплу підлогу.

Вибір підлогового покриття для теплої підлоги

Помилки при проєктуванні теплої підлоги

Розглянемо поширені помилки під час проєктування теплої підлоги.

  • Неправильно підраховані контури. 

Наприклад, простору вітальню потрібно обов'язково розбити на контури, визначивши, скільки контурів обслуговуватиме цю квадратуру.

Керуючись економією, люди можуть класти один контур, зав'язуючи його в один трубопровід. Це призводить до неефективного обігріву. Якщо контур великий, вода заходить у нього, прогріває лише половину підлоги, і енергія відразу віддається у кімнату. Друга половина не встигне прогрітися.

  • Невеликий крок між трубою. 

У такому разі витрачена кількість матеріалу буде великою, і генерації також буде більше. Оптимальна відстань — 15 см, але якщо ми маємо приміщення, яке не примикає до вікон та стін, крок може бути 20-25 см.

  • Висота теплоізоляційного матеріалу.

Для будинку шар утеплювача 5-10 см — недостатній, особливо по периметру (по центру тепловтрати менше).

  • Прокладання металопластикових труб.

Це категорично заборонено. Після того, як ви заллєте такі труби бетоном і покладете зверху плитку — ви ніколи не знайдете місце протікання, якщо воно станеться. Для теплих підлог ми рекомендуємо шитий поліетилен виробника Uponor.

  • Нецільні труби. 

Труба до гребінки має бути цільною від входу до виходу, без сполучних елементів.

  • Неправильно залита стяжка над трубою. 

Через недостатню товщину стяжки плитка, розширюючись, може порватися.

Між контурами та по периметру стін потрібно використовувати демпферні стрічки, вони також запобігають розширенню.

Наші проєкти

Вентиляція, кондиціювання, опалення та водопостачання. Елітна квартира 171 м² у м. Худжанд, Таджикистан

  • Їдальня
  • Спальня
  • Ванна кімната
Припливно-витяжна установка Jablotron Futura L

Пристрій має велику кількість функцій. Витяжка відпрацьованого повітря та подача свіжого повітря, також за рахунок вбудованого рекуператора, припливне повітря може нагріватися.

VAV-клапани Jablotron Variobreeze

Пристрій регулює потік повітря, що подається, встановлюється на повітропроводи і безпосередньо пов'язане з вентиляційною установкою

Jablotron Room CO2 Sensor

Датчик контролю рівня вуглекислого газу, встановлюється в кожному приміщенні та передає вентустановці інформацію про якість повітря

Внутрішній блок кондиціонера FXSQ японської фірми Daikin

Канальний внутрішній блок розміщується в нішах і стельових зонах. Призначений для створення комфортної температури у приміщенні

Щілинні дифузори серії LOOK фірми Madel

Обладнання розміщується в стельових зонах, призначене для розподілу повітря, що подається вентустановкою та кондиціонером, за приміщенням

Програматори Jablotron Boost Button

Устаткування монтується у вимикачі у "брудних" зонах, призначене для посиленого видалення відпрацьованого повітря

Система комплексного очищення Refiner Power Ecowater

Система призначена для фільтрації та пом'якшення води, що подається. Якість води підвищується до максимально можливого рівня

Вентиляція, кондиціювання, опалення та водопостачання. Елітна квартира 171 м² у м. Худжанд, Таджикистан

Реалізований комплекс інженерних систем: кондиціювання, вентиляція та опалення. Двоповерховий будинок у с. Ходосівка

  • Кімната
  • Котельня
  • Технічне приміщення
Настінний кондиціонер Daikin

Настінний кондиціонер японського бренду Daikin характеризується високою продуктивністю, чудовою якістю та сучасним дизайном.

Лінійний щілинний дифузор Disair

Пристрій прихованого монтажу, використовується для розподілу чистого повітря, що подається

Електричний котел Vaillant eloBLOCK

Електричний котел серії EloBLOCK від німецького виробника Vaillant чудово підійде для будинків без газу. Пристрій характеризується високим ККД, є ефективним та зручним у використанні.

VAV-клапан

Пристрій від виробника Jablotron встановлюється на повітропровід і регулює обсяг повітря, що подається до приміщення

Реалізований комплекс інженерних систем: кондиціювання, вентиляція та опалення. Двоповерховий будинок у с. Ходосівка

Система вентиляції, кондиціювання та опалення у квартирі, ЖК "Новопечерські Липки"

  • Кухня
  • Обідня зона
  • Гардероб
  • Вітальня
Припливно-витяжна загальнообмінна система вентиляції Maico WS 320 КВ

Припливно-витяжна установка Maico WS 320 КВ з рекуперацією тепла, призначена для забезпечення правильного повітрообміну у житловому або комерційному приміщенні. У цьому пристрої індекс KB вказує на наявність вбудованого калорифера та байпаса.

Кухонний змішувач MOONY

Змішувач для мийки, одноважільний, з поворотним виливом діаметром 28 мм, з подвійним потоком для чистої води. Ввімкнення та вимкнення води проводиться за допомогою одного хромованого важеля. Витончений дизайн та міцні матеріали, забезпечать надійність роботи змішувача на багато років.

Привід для повітряних заслінок Belimo

Призначений для управління повітряними заслінками. Може використовуватись в системах як вентиляції, так і кондиціонування. Привід виконує захисну функцію від обмерзання або задимлення.

Шумоглушники Salda

Шумоглушники Salda використовуються для зниження звукового тиску у вентиляційних каналах круглого перетину. Забезпечують тиху роботу вентустановки, монтуються на кожному з входів повітря у вентустановки. В даному випадку передбачено 4 шумоглушника.

Внутрішньопідлоговий конвектор Kampmann Katherm QK

Тепловий конвектор Kampmann Katherm QK – якісна техніка, для обігріву приміщень. Має функцію примусової конвекції (вбудований вентилятор), що об'єднав в собі ЄС-технології вентиляторів разом з плавним регулюванням його обертів (система управління KaControl). Таке рішення дозволяє підвищити енергоефективність до максимального рівня. Крім того, це гарантує більш тиху роботу без дискомфорту для мешканців.

Лінійні дифузори прихованого монтажу TROX

Щілинні дифузори Trox застосовуються у приміщеннях побутового та адміністративного типу, а монтуються в підвісних стелях. У конструкцію входять направляючі лопатки (за замовчуванням - чорного кольору, на замовлення колір може бути змінений), статична камера з патрубком. Дані пристрої застосовуються у системах припливної та витяжної вентиляції. Їх перевагою є можливість точного напрямку повітряного потоку. Корпус щілинних дифузорів Trox виготовлений з високоякісного алюмінію.

Канальний кондиціонер Daikin FDXM25

Daikin FDXM25 – внутрішній блок канального типу, призначений для приміщень площею до 25 м2. Блок був розміщений в застельовому просторі, роблячи кімнату візуально вільнішою без зайвих деталей та техніки. Може працювати на охолодження, обігрів або осушення повітря.

Дизайнерський радіатор Jaga Strada

Радіатори Jaga Strada відрізняються високими тепловими показниками та стильним дизайнерськими виконанням: теплообмінник сприяє максимальному виробленню тепла при мінімальних витратах електроенергію, а панелі, у поєднанні зі стильними решітками, додають приладу витонченості. Можуть комбінуватись з конденсаційними котлами, швидко реагують на зміну температури у приміщенні.

Лінійні дифузори прихованого монтажу TROX

Щілинні дифузори Trox застосовуються у приміщеннях побутового та адміністративного типу, а монтуються в підвісних стелях. У конструкцію входять направляючі лопатки (за замовчуванням - чорного кольору, на замовлення колір може бути змінений), статична камера з патрубком. Дані пристрої застосовуються у системах припливної та витяжної вентиляції. Їх перевагою є можливість точного напрямку повітряного потоку. Корпус щілинних дифузорів Trox виготовлений з високоякісного алюмінію.

Система вентиляції, кондиціювання та опалення у квартирі, ЖК "Новопечерські Липки"

Комплекс інженерних систем в квартирі царської будови, вул. Липська, м. Київ

  • Вітальня
  • Ванна кімната
  • Міні-котельня - 1
  • Міні-котельня - 2
Двощілинний лінійний дифузор TROX

Канальний кондиціонер Daikin FDXM 35F

Бойлер непрямого нагріву Drazice ОКСЕ

Електричний котел Vaillant Eloblock

Розширювальний бак Zilmet

Рефайнер Ecowater - система пом'якшення і фільтрації води

Комплекс інженерних систем в квартирі царської будови, вул. Липська, м. Київ

Комплекс інженерних систем в триповерховому будинку (380 м²), КГ Riviera Villas

  • Спальня
  • Технічне приміщення
  • Дитяча
  • Котельня
Канальний кондиціонер Daikin FBA 60

Кондиціонери Daikin FBA 60 – потужні спліт-системи канального типу, призначені для прихованого монтажу практично будь-якого приміщення.

Внутрішньопідлоговий конвектор Kampmann

Конвектор Kampmann використовується для обігріву приміщення, призначений для прихованої установки у зоні підлоги.

ПВУ з рекуперацією тепла JABLOTRON FUTURA L

Високоефективна припливно-витяжна установка для здійснення загальнообмінної вентиляції в будинках і квартирах. Повторно використовує тепло і вологу, які присутні в приміщенні. Має "рідну" VAV-систему (змінної подачі повітря).

Радіатори Kermi therm

Радіатори Kermi therm відрізняються елегантним дизайнерським виконанням, максимальною тепловіддачею та коротким періодом нагріву.

Газовий конденсаційний котел від німецького бренду Viessmann.

Котел призначений для ефективного опалення житлових приміщень та для підігріву води.

Тепловий насос Viessmann Vitocal 200-S

Високоефективний тепловий насос нового покоління, який може використовуватися для опалення, охолодження повітря, а також нагрівання води.

Комплекс інженерних систем в триповерховому будинку (380 м²), КГ Riviera Villas

Реалізація системи опалення у двоповерховому будинку, КМ Green Hills
Реалізація системи опалення у двоповерховому будинку, КМ Green Hills
Що таке фанкойл: види, принципи та особливості роботи
Що таке фанкойл: види, принципи та особливості роботи
Опалення, вентиляція, кондиціювання - огляд систем у двоповерховому будинку, с. Ходосівка
Опалення, вентиляція, кондиціювання - огляд систем у двоповерховому будинку, с. Ходосівка
Реалізація систем опалення та водопостачання в приватному будинку 240 м², КМ Riviera Village
Реалізація систем опалення та водопостачання в приватному будинку 240 м², КМ Riviera Village
Опалення, водоочищення, кондиціонування, вентиляція і ВК в будинку, КГ Riviera Villas, Лебедівка
Опалення, водоочищення, кондиціонування, вентиляція і ВК в будинку, КГ Riviera Villas, Лебедівка

Поширені питання

Чи можна зробити опалення теплою підлогою без радіаторів?

Це можливо, якщо будівля енергоефективна та тепловтрати мінімізовані. У такому просторі радіатори можуть використовуватися як допоміжний тепловий прилад під вікнами або ви можете знехтувати невеликим дискомфортом і відмовитися від них.

Чи можна опалити приватний будинок лише теплою підлогою?

Так, але щоб опалення було ефективним, потрібно подбати про утеплення та вентиляцію.

Як розрахувати опалення теплою підлогою?

Теплотехнічний розрахунок проводиться залежно від конструктиву та тепловтрат. У 80% для утепленої будівлі вистачає 50 Вт на квадратний метр. Нижче ви бачите таблицю зі співвідношенням потужності теплового обладнання та тепловтрат.

Замовте систему теплої підлоги під ключ

Залишіть заявку, менеджери компанії зв'яжуться з Вами протягом дня

Замовте систему теплої підлоги під ключ
Відгуки і питання
  • 5 / 5

    Ольга

    Повністю згодна з думкою, тепла підлога – це передове рішення. Кілька років тому, коли будували будинок, вирішили зробити "по-сучасному" з теплими підлогами. І жодного разу не пошкодували. Ноги в теплі, дитина спокійно повзає по підлозі і ми не переживаємо, що їй буде холодно. І в цілому в будинку атмосфера здорова, ну прямо комфортно, що ще сказати. Ми клали теплу підлогу до теплового насоса, тому ставили ще фанкойли - ще те диво техніки. Працюють замість кондиціонера, але по-іншому, безпечніше мабуть. Загалом класний варіант для сучасного житла, і під будь-яке покриття підходить.

  • Команда Alter Air

    Добрий день! Дуже дякуємо за ваш коментар - ми раді, якщо ця стаття була корисною для вас.