Тепла підлога є елементом системи опалення, завдяки якому мешканці будинку можуть отримувати рівномірний обігрів приміщення та високий показник комфорту.
Для забезпечення ефективності та довговічності системи важливо грамотно здійснити монтаж. Щоб зрозуміти, як вибрати між електричною та водяною теплою підлогою, давайте розглянемо переваги та недоліки кожного методу.
Електропідлога – це система, здатна підвищувати температуру в будинку за допомогою електричних кабелів.
Виділяють такі типи електричних систем:
Цей тип передбачає електричну теплу підлогу, що складається з резистивних кабелів, які є нагрівальними елементами.
Виділяють два види проводів, які використовуються для підігріву поверхні підлоги:
На сьогоднішній день існує більш удосконалений тип кабельного підлоги – це нагрівальні мати. Конструкція матів передбачає розміщення змійкою секцій дроту на підкладці.
Інфрачервона тепла підлога має нагрівальний елемент на основі вуглецю, у вигляді полімерної плівки. Інфрачервоний тип опалення можна поділити на 2 види.
У плівкових підлогах тонка багатошарова плівка служить для підігріву поверхні підлоги. Такий тип обладнання підходить для укладання під дерев'яні покриття. Монтаж плівкової підлоги дуже простий. Весь рулон необхідно розрізати на відрізки потрібної довжини, а потім здійснити укладання під підлогу.
Стрижневий тип – це різновид інфрачервоної системи теплої підлоги. Цей нагрівальний мат виготовлений із гнучких стрижнів. Відстань між карбоновими стрижнями становить 10 см. Перевага стрижневих нагрівачів у тому, що якщо один стрижень вийде з ладу, решта продовжить працювати. Їх можна встановлювати під будь-яке покриття підлоги.
Водяна тепла підлога – це метод опалення за допомогою труб, які укладаються у бетонній стяжці.
Сьогодні виділяють 2 типи систем:
Гідротермальна підлога – це низькотемпературна система, що працює в парі з тепловими насосами, електричними котлами або конденсаційними газовими котлами.
Водяна тепла підлога дозволяє досягти високого рівня комфорту. Це пов'язано з тим, що поверхня підлоги буде оптимальної температури – +24…+26°С. Відповідно, пересуваючись по підлозі, мешканці будинку не відчуватимуть холоду.
Також ви отримаєте комфортні показники мікроклімату завдяки принципу роботи системи. Він заснований на тому, що внизу приміщення буде тепліша температура повітря, ніж зверху. Згідно з дослідженнями, цей мікроклімат є найбільш сприятливим для людини, а також ефективним для її роботи.
Однак при встановленні теплої підлоги важливо пам'ятати, що показник комфорту залежить від точки бівалентності – параметра, який визначає, чи може система ефективно функціонувати без додаткового джерела тепла.
При низькій температурі на вулиці тепла підлога, щоб забезпечити оптимальну температуру в приміщенні, починає нагріватися понад 26°С. Це дискомфортно для ніг людини.
Крім того, при різкому підвищенні або зниженні зовнішньої температури система теплої підлоги не може швидко досягти заданих параметрів через свою інертність. Тому, щоб використання теплої підлоги було раціональним та ефективним, необхідно встановити допоміжні прилади:
Щоб зрозуміти, як вибрати теплу підлогу та допоміжне обладнання для роботи з тепловим насосом, важливо усвідомлювати, що цей тип опалювальних пристроїв працює на:
Радіатори непридатні для реалізації функції охолодження. Тому найраціональніше замінити їх на фанкойли, у зв'язку з чим мешканці будинку отримають комфортну температуру влітку та взимку. Фанкойли у поєднанні зі стовідсотковим покриттям приміщень теплою підлогою забезпечують доцільне використання теплового насоса, що впливає на термін окупності джерела тепла.
Електрично-водяний підігрів підлоги встановлюється для забезпечення комфорту взимку та влітку. Наприклад, можна встановити тепловий насос, конденсаційний газовий котел або електрокотел для вироблення тепла для водяного обігріву.
Проте влітку котельня не подає тепло на радіатори та теплу підлогу. Тому в теплий сезон, зайшовши у ванну з кахельним покриттям для підлоги, ви відчуєте холод від підлоги. Це постійно викликатиме дискомфорт. Саме тому в багатьох будинках встановлюються електро-водяні теплі підлоги. Система водяної теплої підлоги нагріває підлогу житлових приміщень, коли працює котел, а підлога у ванній кімнаті обігрівається електричною системою під плиткою. Таким чином, експлуатація електричної теплої підлоги в літній період створює високий рівень комфорту для людини.
Електропідлога та гідротермальна підлога відрізняються типом генерації тепла. Для електричної підлоги використовується електрика різного роду, а для водяної – трубопроводи на основі зшитого поліетилену, які розміщуються контурами. Крім того, для кожного контуру існує обмеження по метражу лінії. Довжина трубопроводу має бути не більше 120-150 метрів. Це необхідно для того, щоб вода, яка транспортується по контуру трубопроводу, не встигала остигати. Якщо довжина труби становитиме понад 150 м, поверхня підлоги нерівномірно прогріватиметься, що призведе до наявності холодних і теплих ділянок.
Вартість квадратного метра водяного опалення підлоги з урахуванням монтажу складе 2500 грн. Що стосується електропідлоги, то ціна реалізації системи коштуватиме вам 6000 грн за м2. Однак слід зазначити, що реалізація обігріву водяного типу наприкінці обійдеться дорожче, ніж установка електропідлоги, через відмінності в автоматиці та комплектуючих.
Як вибрати теплу підлогу, спираючись на вартість експлуатації? Спочатку потрібно обчислити енергоспоживання кожної системи.
Критерій енергоефективності залежить від обраного опалювального обладнання (джерела тепла). Також на споживання енергії підлогою впливає наявність погодозалежної автоматики. Дана функція дозволяє регулювати кількість тепла, що подається, враховуючи показники зовнішньої температури повітря, відповідно, витрата ресурсів стає раціональною.
Ще один фактор, який впливає на обсяг енергії, що споживається підлогою, – рівень енергоефективності житла. У разі поганої теплоізоляції зовнішніх конструкцій, за наявності не герметичних вікон, холодонадходження будуть максимальними. Внаслідок чого підлогове опалення працюватиме посилено, щоб усунути холод із приміщення, відповідно, споживання тепла збільшиться.
Електропідлога, безумовно – найенерговитратніший тип. Далі йде водяний підігрів із використанням газового конденсаційного котла. Куди більш енергоефективною буде водяна тепла підлога у поєднанні з тепловим насосом "повітря-вода". Найбільш вигідним вважається геотермальний тепловий насос.
Щоб правильно вибрати теплу підлогу, необхідно розібратися у структурі та процесі монтажу системи обігріву.
Структура водяного опалення має шари:
В результаті висота теплої підлоги становитиме приблизно 20-25 см.
Що стосується електропідлоги, то її структура відрізняється від структури водяного обігріву та має свої унікальні характеристики. Спочатку ізоляція укладається на бетонну основу. Потім робиться стяжка необхідної товщини та наноситься ґрунтовка. Далі встановлюються датчики температури та всі види нагрівальних кабелів: панелі, плівки або кабелі. На заключному етапі створюється шар, що вирівнює, і підлогове покриття приклеюється на місце. Завдяки такій конструкції, генерація тепла здійснюється не через стяжку, як у водяної теплої підлоги, а одразу через плитку.
У разі укладання нагрівального кабелю під стяжку, інертність підлоги буде досить високою, оскільки спочатку прогріватиметься бетон, товщина якого становить 6 см, і тільки після цього тепло переходитиме через покриття підлоги в будівлю.
Як вибрати теплу підлогу, розглядаючи її за критерієм довговічності – залежить від виду підлоги та умов її використання. При порівнянні систем обігріву з боку довговічності, водяний тип є кращим. Однак, щоб водяна система мала високу ефективність при експлуатації, важливо дотримуватися правил щодо якості води. Перед подачею до опалювальної системи вода повинна пройти технічну обробку. Це важливо для запобігання відкладенню солей та мінералів у трубах. Тому необхідно уважно ознайомитися з допустимою жорсткістю води, зазначеної в технічному паспорті, щоб запобігти зниженню теплотворної здатності.
Щоб досягти максимального терміну служби для електропідлоги, необхідно дотримуватись вимоги щодо напруги. Якщо напруга буде меншою або більшою за 220 В і 50 Гц, це призведе до перегорання ТЕНу, кабелю або елементів випромінювання. Якщо це станеться, подальша робота електропідлоги буде неможлива.
Гідротермальний обігрів підлоги – найнадійніша система, оскільки як матеріал для труб використовується зшитий поліетилен. Монтаж полягає в укладанні однієї труби по периметру приміщення для запобігання витоку води.
Оскільки труба розширюється при укладанні бетонної стяжки, її слід попередньо заповнити водою і створити робочий тиск для запобігання утворенню тріщин.
Електропідлога ненадійна через можливість перегорання електричного кабелю. У разі несправності підлогу більше не можна використовувати.
Яка тепла підлога краща з точки зору ремонтопридатності? Через те, що монтаж системи підігріву підлоги здійснюється в підлозі, ремонт неможливий. Єдине, що можна відремонтувати або замінити – це термостат, пристрій, який керує системою підігріву підлоги, контролюючи необхідну температуру поверхні та повітря.
Параметр, пов'язаний із теплотворною здатністю теплої підлоги, називається тепловою інертністю.
Тепла підлога водяного типу є більш інертною, ніж електропідлога. Це пов'язано з більшою товщиною бетонної стяжки у конструкції системи водяної підлоги. Відповідно, щоб температура на поверхні підлоги була комфортною, система спочатку прогріватиме бетон, а після цього вже покриття підлоги. Також після вимикання системи обігріву поверхня підлоги довго залишатиметься теплою, оскільки нагрітий бетон не зможе швидко охолонути.
Електропідлоги менш інертні, оскільки нагрівальний елемент знаходиться безпосередньо під матеріалом підлоги.
Електрична та водяна теплі підлоги є системами з високим рівнем комфорту. Температура їхньої поверхні становить близько +24°С.
Для досягнення рівномірного розподілу тепла та ефективної роботи опалення підлоги необхідно, щоб контури систем повністю покривали максимально можливу квадратуру приміщення.
При монтажі водяної теплої підлоги оптимальний крок укладання трубопроводів повинен становити 15 см. Якщо крок буде більше, люди будуть почуватися некомфортно через різницю температур на підлозі.
А ось занадто щільне укладання труб тільки збільшує вартість матеріалів, але кількість тепла, що виробляється, залишається такою ж, як за укладення з інтервалом 15 см.
Що стосується електропідлог, то відстань між витками електричного кабелю можна регулювати при виконанні монтажу. Це пов'язано з тим, що кабелі продаються в одиницях на 1 квадратний метр, а крок укладання враховується в залежності від площі приміщення, щоб досягти максимального комфорту для людей під час ходьби по підлозі.
Щоб дізнатись, як вибрати теплу підлогу, важливо враховувати ваш бюджет та ступінь тепловіддачі матеріалів.
Для обох типів теплої підлоги підходять практично всі матеріали для підлоги, включаючи плитку, граніт, керамограніт, ламінат, мікроцемент і натуральні дерев'яні підлоги. При монтажі теплої підлоги під дерев'яне покриття необхідно звернути увагу на те, щоб придбаний матеріал був призначений для нагрівання. Однак важливо розуміти, що матеріал на дерев'яній основі має низьку теплопровідність, що не дозволяє передати приміщенню достатню кількість тепла. Внаслідок чого, з погляду економії, краще віддати перевагу такому матеріалу покриття, як кераміка та камінь.
У будь-якому приміщенні можна зробити як опалення водяного типу, так і електричного. Однак з боку економічної доцільності краще обрати систему на водній основі. Крім того, при включенні електропідлога генерує електромагнітні хвилі, які впливають на організм людини. Тому використання електропідлоги у вологому приміщенні має бути короткочасним.
Щоб допомогти вам вирішити, яку теплу підлогу вибрати, ми склали порівняльну таблицю.
Критерій | Водяна підлога | Электропідлога |
---|---|---|
Ціна | Висока | Середня |
Вартість експлуатації | Середня | Висока |
Складність монтажу | Висока | Середня |
Строк служби | Довговічний | Середній |
Рівень надійності | Високий | Середній |
Ремонтопридатність | Система не може бути відновлена. | Система не може бути відновлена. |
Час на нагрівання | Високий показник інерційності. | Безінерційний метод, коли нагрівальний елемент знаходиться під покриттям. |
Комфорт | Високий комфорт за підтримки температури поверхні підлоги від +24 до +26°C. | Високий комфорт за підтримки температури поверхні підлоги від +24 до +26°C. |
Тип покриття | Всі типи підлогових покриттів сумісні із системами "тепла підлога". | Всі типи підлогових покриттів сумісні із системами "тепла підлога". |
Тип приміщення | Немає обмежень щодо реалізації системи. | Краще використовувати короткочасно у мокрих зонах. |
Потужність теплої підлоги залежить від багатьох факторів:
Під час вибору підлоги водяного типу важливо враховувати матеріал покриття поверхні підлоги. Якщо як матеріал покриття обрана кераміка, то при нагріванні підлоги до +24…+26°C система споживатиме 50 Вт на квадратний метр. Однак, якщо в якості матеріалу покриття для підлоги обрано дерево, то через нього вийде видати лише 20 Вт/м2, оскільки теплопровідність дерев'яних конструкцій є низькою.
В даний час пропонується широкий асортимент систем опалення підлоги від різних виробників. Серед них Uponor, Rehau та Kan therm, які високо цінуються багатьма споживачами за їхню якість, надійність та довговічність.
Системи підігріву підлоги можна реалізовувати в каркасних будинках. Однак слід враховувати, що дерево має низьку теплопровідність і тому виділяє менше тепла, ніж керамічна підлога.
Це робить систему неефективною та призводить до зайвих витрат на встановлення.
У ванних кімнатах можна реалізувати будь-який обігрів підлоги. Однак найкращим вибором є водяна тепла підлога.
Ми рекомендуємо вам вибрати водяну підлогу, оскільки вона більш ефективна, надійна і економічна, ніж електропідлога.
Популярними компаніями, що виробляють системи підігріву підлогового типу, є Uponor, Rehau та Kan Therm.
Залиште свої контакти і наш співробітник зв'яжеться з Вами найближчим часом
Алексей
Спасибо за повествование о теплых полах. Для всех, кто желает разобраться в вопросе, несомненно, полезно. При этом, надо понимать, что для электрических теплых полов нужно выбрать еще и терморегулятор.
Команда Альтер Эйр
Здравствуйте, Алексей. Мы очень рады, что информация оказалась Вам полезной. Да, действительно, терморегулятор для электрических теплых полов нужен и в данной статье мы об этом писали.
Надсилайте ваші запитання через цю форму, ми обов'язково на них відповімо
Сергей МазурИнженер-проектировщик
Оставьте свои данные, и наши менеджеры свяжутся с Вами в течение 10 минут
Надішліть інформацію за своїм об'єктом і фахівці Альтер Ейр підберуть оптимальне інженерне рішення. Ми обов'язково зв'яжемося з Вами найближчим часом і проговоримо всі нюанси, щоб точно зрозуміти Ваші потреби та уподобання. Рекомендуємо відразу прикріпити план Вашого приміщення - це спростить і прискорить процес комунікації, адже інженер зможе провести консультацію не наосліп, а відразу за візуальним сприйняттям Вашого будинку або квартири.
Сергій МазурІнженер-проєктувальник