- Головна
- Вентиляція
- 💨 Вентиляція в приватному будинку
Сучасне помешкання не може обходитися без вентиляційної системи. Мало того, про вентиляцію приватного будинку потрібно подбати вже на етапі проєктування будівлі, інакше потім набагато складніше впровадити ефективні рішення.
При цьому варіантів вентсистем для дому багато. Підібрати та купити правильне обладнання, яке забезпечуватиме комфорт і не виходитиме за рамки бюджету, буває складно.
Яка вентиляція в котеджі вважається найкращою? Як правильно зонувати вентиляцію у приватному будинку? Як має бути організована вентиляційна система у різних приміщеннях?
Про це поговоримо далі.
Можете заощадити час на читання й ознайомитися з нашими відеооглядами на тему вентиляції.
При організації вентиляції в приватному будинку (як і у квартирі) важливо чітко дотримуватися зонування при облаштуванні системи.
До «чистих» зон у будинку буде віднесено кімнати, де людина проводить найбільше часу — вітальні, спальні, кабінети, дитячі. Туди вентиляція подає чисте повітря із киснем.
До «брудних» зон відносимо приміщення, звідки забруднене повітря з CO₂ потрібно виводити вентиляцією — кухні, санвузли, гардероби, котельні та інші технічні приміщення в будинку. Якщо забруднене повітря з вологою відправляти на рекуператор, ефективність рекуперації зростає (у вологому повітрі більше енергії).
Недотримання цього принципу загрожує порушенням повітрообміну у приватному будинку, зниженням його енергоефективності та дискомфортом для його мешканців.
Фахівці Альтер Ейр готові допомогти вам у виборі ідеальної системи для вашого будинку.
Загалом усі варіанти вентиляції у приватному будинку можна об'єднати у дві великі групи: природна; примусова (механічна).
Механічна буває: припливна; витяжна; припливно-витяжна із рекуперацією.
Розглянемо види вентиляційних систем у приватному будинку докладніше.
Природна вентиляція має таку назву, оскільки при ній не використовуються пристрої для нагнітання повітря – повітрообмін іде природним чином.
При такому варіанті вентиляції у будинку приплив повітряних мас забезпечується шляхом провітрювання через вікно. Виведення із санвузлів/гардеробних/технічних приміщень відбувається через вентиляційні канали (теж природно, без механічного витягування). В ідеалі повітря з житлових приміщень у будинку через безпорожну систему рухається в кімнати «брудної» зони, а потім — у вентилятори.
У старих приватних і багатоповерхових будинках природна вентиляція була реалістичнішим варіантом через наявність інфільтрації — так називають явище, коли в щілини в конструктиві надходить повітря. Сучасні будівлі абсолютно герметичні, тому тут надходження повітряних мас може відбуватися лише через відчинені вікна.
Плюси природної вентиляції:
умовно безплатна.
Мінуси даної вентиляції:
не забезпечує необхідний обсяг кисню у приміщенні;
практично неможливо контролювати приплив/витяжку;
разом із повітрям з вікна під час провітрювання до будинку потраплятиме бруд, пил, тополиний пух, алергени, запахи тощо;
«умовно» безплатною таку вентиляцію ми називаємо через дві причини:
облаштування вентиляційних каналів коштує чималих грошей,
природна вентиляція забезпечує надходження гарячого повітря влітку та холодного взимку, що збільшує рахунки за кондиціювання/опалення.
Підбиваючи підсумки, такий варіант вентиляції – точно не для сучасного приватного будинку.
Проміжним варіантом між природною та примусовою може вважатися комбінована вентиляція. Зазвичай такий вид реалізується комбінацією: подача через вікно (провітрювання) + вентилятор витяжний у ванній і витяжка на кухні.
Таку систему вентиляції можна назвати компромісною, але точно не ефективною.
Будь-який варіант припливної вентиляції стоятиме у чистій зоні, оскільки саме туди подається повітря.
Попри те, що більш ефективні системи, які подають і виводять повітря (припливно-витяжні), суто припливна вентиляція також має попит. Зокрема, вона встановлюється тоді, коли ремонт у будинку вже завершено, і псувати оздоблення серйозними втручаннями не хочеться.
Розглянемо два найпоширеніші рішення для припливної вентиляції.
Припливний клапан.
Технічно цей пристрій являє собою отвір у вікні або стіні будинку, через який надходить повітря. Іноді в клапані є фільтр, що дещо підіймає клас та функціональність цього пристрою вентиляції.
Плюси:
може мати фільтри для очищення повітря, що надходить (але зазвичай найпримітивніші);
дешевий варіант вентиляції з низькою продуктивністю та споживаною потужністю.
Мінуси:
обмежене і лише ручне керування, відсутність контролю (клапан або відкритий, або закритий);
зовні заходитиме холодне або гаряче повітря, що створює дискомфорт для людей у будинку і створює навантаження на інженерні системи;
у такій вентиляції відсутня рекуперація.
Бризер. За технічними властивостями така вентиляція нагадує припливний клапан, але відрізняється можливістю регулювати витрату повітря та продуктивність.
Встановлюється він так: у зовнішній стіні будинку свердлиться отвір, його закривають решітки. Важливо встановити бризери таким чином, щоб повітряні маси максимально поширювалися та ефективно забиралися витяжними вентиляторами.
Плюси такої вентиляції:
фільтри кращі, ніж у припливних клапанів (G4, F7, іноді HEPA);
можна регулювати продуктивність, споживану потужність та витрату повітря;
просунуті моделі мають підігрів повітряного потоку ТЕНом, що дозволяє підготувати повітря для подачі в кімнату людям.
Мінуси бризерів:
відсутність рекуперації;
високе споживання електроенергії на нагрівання повітря;
неможливість забезпечити повноцінний повітрообмін одним пристроєм.
Самостійна витяжна система вентиляції представлена витяжними вентиляторами. Вони можуть урівноважувати повітрообмін, якщо в приватному будинку встановлені припливні клапани або бризери.
Витяжні вентилятори бувають різних видів. Звичайно, вони відрізняються за потужністю, але нам цікаві насамперед конструктивні особливості.
Найпопулярніша класифікація — поділ на два основні види:
осьові
відцентрові.
Вентилятори з відцентровим принципом роботи створюють потік повітря, притягуючи його через центральну частину лопатей і відводячи назовні радіально.
На відміну від них осьові моделі вентиляторів формують потік повітря, притягуючи або відштовхуючи його вздовж осі обертання.
Відцентрові мають дві основні частини — сам вентилятор з лопатями та корпус. У корпусі можуть бути фотоелементи, таймером та інші деталі. Осьові встановлюються на повітряному каналі.
Плюси осьових вентиляторів: досить енергоефективні – не споживають багато енергії; простий монтаж; універсальні — можуть застосовуватися в різних кімнатах будинку чи квартири; порівняно низький рівень шуму.
Мінуси осьових моделей: їм характерний низький поріг подолання місцевого опору — це означає, що чим довше труби й чим більше в них вигинів, тим менша продуктивність вентилятора.
Для багатоповерхівок або великих приватних будинків краще вибирати відцентрові вентилятори, які навіть за високого місцевого опору працюють ефективно.
«Плюси» відцентрових вентиляторів: велика продуктивність, яку можна регулювати; оптимальний рівень шуму; компактні, можна встановлювати у різному положенні;
двигун захищений при стрибках напруги.
Недоліки цих моделей:
коштують дорожче;
вимагають більшої уваги до технічного обслуговування.
Але це ще не все, за функціоналом витяжні вентилятори бувають:
стандартні зі звичайним вимикачем (кнопка натиснута — вентилятор працює);
з таймером (програмуються на роботу на певний період після увімкнення/вимкнення світла);
з датчиком вологості та таймером (нагадують попередній підвид, але до таймера додається датчик, що реагує на вміст вологи в повітрі);
періодичного включення (включається інтервально за заданою програмою);
двошвидкісний (змінюють посилену роботу та функціонування в черговому режимі);
з фотоелементами (оснащені датчиком руху, який показує, що до приміщення увійшла людина, що означає потрібно працювати та виводити повітря).
Плюси витяжної системи вентиляції:
будь-який витяжний вентилятор може повноцінно справлятися з поставленим завданням — примусово виводити забруднене повітря із вуглекислим газом, запахами та вологою;
різні види вентиляторів (з фотоелементами, двошвидкісні, з таймером тощо) ефективно проявляють себе в різних кімнатах (про це поговоримо нижче).
Мінуси витяжної системи вентиляції:
Самостійна витяжна вентиляційна система не має рекуперації. Це означає, що все повітря, яке ви нагріваєте або охолоджуєте, викидається на вулицю. Ваші зусилля щодо утеплення будинку також йдуть марно. Енергію з підігрітого/охолодженого повітря, що виводиться назовні, можна «знімати» рекуператором і відправляти на підігрів/охолодження повітря припливу.
Спочатку поговоримо про те, як працюють припливно-витяжні установки з рекуперацією.
Припливне повітря подається установкою в чистих зонах і забирається в брудних.
У пристрої стоїть рекуператор, який знімає тепло забрудненого повітря і передає його через свої стінки на приплив. Ця енергія використовується для підігріву вхідного повітря. Якщо встановлений ентальпійний рекуператор, то знімається також волога з повітря, що забирається (її можна використовувати для пасивного зволоження повітря, що подається).
Для чого потрібно використовувати припливно-витяжне обладнання з рекуперацією?
Така вентиляція в будинку забезпечує контрольовані припливи та витяжку в одній установці, потрібну споживану потужність. Це гарантія того, що ви отримаєте необхідний обсяг свіжого повітря та якісне виведення брудних повітряних мас.
Тобто це безумовна перевага для користувача, який завжди отримує чисте повітря і не відчуває дискомфорт через забруднене із запахами.
Повторне використання тепла із забрудненого повітря для підігріву вхідного дозволяє суттєво економити на опаленні. Таке рішення вважається найбільш енергоефективним у вентиляції.
Найпопулярніші види припливно-витяжної вентиляції з рекуперацією.
Децентралізована вентиляція. Невелика припливно-витяжна установка монтується в «чистих зонах» будинку — спальнях, вітальнях.
Плюси такої вентиляційної системи:
це єдине обладнання, яке ви можете купити для дому, якщо ремонт вже готовий та чіпати його не можна;
виконує заявлені функції з припливу, витяжки, рекуперації, фільтрації повітря.
Мінуси децентралізованої вентиляції:
поганий повітрообмін;
установка розташовується прямо в кімнаті, тому ви будете чути шум (хоча він не такий вже і суттєвий);
у ванних кімнатах і на кухні все одно потрібно доставляти вентилятори, і вони будуть викидати брудне повітря на вулицю, а не відправляти на рекуператор.
2. Децентралізована система з розведенням повітроводів, яка може працювати як центральна вентиляція – таке рішення пропонує фірма Meltem.
Та сама система, що й попередня, але з можливістю підключення гнучких повітроводів для раціональнішого розподілу повітря.
Плюси такої системи вентиляції:
кращий розподіл повітря.
Мінуси цього варіанта вентиляції:
ефективна на площах до 70 м2 і не більше.
3. Центральна припливно-витяжна вентиляція.
Така система вентиляції реалізується завдяки припливно-витяжній установці. Площа рекуператора досить велика (ККД рекуперації може досягати 90% і вище), якісні фільтри.
Для цих установок зазвичай доступні широкі можливості дистанційного керування (через смартфон, систему «Розумний дім» тощо).
Плюси центральної вентсистеми:
це добре збалансована система вентиляції з грамотною аеродинамікою;
ефективність великих площах;
найкращий варіант для енергоефективного будинку, тому що рекуперація допомагає повторно використовувати енергію, не викидаючи тепло назовні.
Мінуси цієї вентиляції:
може бути перевитрата повітря, якої вдається уникнути в системі зі змінною подачею повітря;
коштує помітно дорожче;
недоступна для встановлення, якщо в будинку вже завершено ремонт.
4. Центральна установка з позонним керуванням та змінною подачею повітря.
Вважаємо, що цей підвид слід виділити окремо, оскільки це найдосконаліший на цю мить варіант вентиляції. При цьому випускає його для побутових споживачів компанія Jablotron (Чехія).
У чому особливість цієї установки?
Датчик фіксує присутність людини в кімнаті і дає сигнал системі, що потрібно більше повітря. Клапан прочиняється і вентиляція посиленіше подає свіже повітря.
Коли люди залишають кімнати, рівень CO₂ нормалізується. Датчик фіксує це і клапан закривається, витрата повітря зменшується, оскільки потреби в ньому більше немає.
Плюси цього варіанта вентиляції:
економна витрата повітря та енергії;
високий рівень комфорту для мешканців та гостей будинку.
Мінуси такої системи:
головний мінус — вартість, яка виправдовується в перспективі.
Кухня-вітальня в будинку буде зонована на «брудну» та «чисту» зони. Вітальня у будь-якому випадку залишається житловою кімнатою, де люди відпочивають і туди потрібна подача чистого повітря. Якщо кімната має функцію тільки кухні — вона буде брудною зоною.
Тепло, дим, вологу, запахи, що виробляються під час готування, виводить потужна витяжка.
У ванній кімнаті ставиться витяжний вентилятор, він виводить забруднене повітря. Зазвичай це модель із таймером, яка відпрацьовує певний час після того, як вимкнено світло. Також із ванної повітря може виводитися централізованою системою вентиляції.
Ванна та санвузол у будинку – це «брудні» зони, звідки виводиться повітря з вологою, теплом та запахами.
Вентиляція у санвузлі створюється аналогічно, як в ванній, – тобто, ставиться витяжний вентилятор або підводиться витяжний повітропровід централізованої установки.
Гардероб — також «брудне» приміщення. Одяг та взуття — джерело запахів, крім того, для створення оптимальних умов зберігання з приміщення потрібно виводити повітря.
Зазвичай у гардеробі ставляться або двошвидкісні вентилятори, або вентилятори періодичного включення. Альтернатива — все та ж центральна система вентиляції.
Спальня — це «чиста» зона в будинку, тут люди проводять багато часу і сюди повітря подається. Для спальні особливо важливо, щоб повітря було чисте, комфортної температури та вологості. Це необхідно враховувати при підборі обладнання для вентиляції.
Вітальня також «чиста» зона, куди організовується подача чистого підготовленого повітря. Зазначимо, що максимальні споживана потужність обладнання та обсяг повітря, який установка подаватиме у вітальню, розраховується за кількістю мешканців у будинку (постійно проживаючих, не гостей).
Через негерметичність воріт у гаражні приміщення забезпечується підмішування повітря. Але також у гаражі потрібна витяжна вентиляція – зазвичай це витяжний вентилятор з таймером, який видалить вихлопні гази, запахи тощо.
У звичайних льохах була природна витісняючи вентиляція. Але зараз підвали в будинку зазвичай мають технічні приміщення, інколи ж навіть кімнати для відпочинку, наприклад, більярдні, домашні кінотеатри. У разі природної вентиляції явно недостатньо, оскільки люди проводять тут багато часу.
Надходження повітря забезпечує вентиляційна установка – децентралізована чи центральна вентиляція.
Якщо підвал є брудною зоною, важливо створити якісну витяжку. Ставляться витяжні вентилятори — двошвидкісні або інтервальні. Або повітря забирається повітропроводами загальної системи.
Залиште заявку і фахівці компанії зв'яжуться з Вами для детальної консультації
Компанія Альтер Ейр зацікавлена в тому, щоб ваша вентиляція в приватному будинку працювала довго й ефективно.
Під час проєктування і монтажу вентиляційної системи роботи узгоджуються з усіма суміжними фахівцями.
Будинок - єдиний організм. Ми закладаємо в ньому комфортний клімат із розумінням, що інженерні системи тісно пов'язані.
Клієнт отримує чесну суму, надалі кошториси не роздуваються, а робота йде за технічним і фінансовим планом.
Клієнт ділиться побажаннями, можливостями і бюджетом, розповідає про об'єкт. Фахівці вивчають документи для розуміння конструкцій. Обговорюються варіанти вентиляції та ціни. Зустріч проходить онлайн або офлайн.
Команда готує документи та розрахунки для вентсистеми, підбирає обладнання та складає комерційну пропозицію в різних бюджетах. Вартість проєкту може відхилятися не більше ніж на 15%.
Узгоджуємо деталі з клієнтом і підрядниками. Сам проєкт вентиляції ґрунтується на розрахунках за кількістю мешканців і якістю повітря. Після правок проєкт затверджується.
Компанія «Альтер Ейр» може взяти на себе монтаж вентиляції в будинку - цю роботи виконують наші бригади, які проходять навчання і сертифікацію за різними видами вентобладнання конкретних виробників.
На цьому етапі обладнання налаштовується і тестується на предмет справного функціонування і максимальної ефективності. Запуск проводиться в присутності відповідального інженера і клієнта.
Наша компанія надає гарантійне та післягарантійне обслуговування вентиляційних систем, включно з онлайн-консультаціями. За необхідності ми направляємо фахівця або бригаду на місце.
Залиште заявку на сайті і наші менеджери зв'яжуться з Вами протягом дня.
Надсилайте ваші запитання через цю форму, ми обов'язково на них відповімо
Сергей МазурИнженер-проектировщик
Оставьте свои данные, и наши менеджеры свяжутся с Вами в течение 10 минут
Надішліть інформацію за своїм об'єктом і фахівці Альтер Ейр підберуть оптимальне інженерне рішення. Ми обов'язково зв'яжемося з Вами найближчим часом і проговоримо всі нюанси, щоб точно зрозуміти Ваші потреби та уподобання. Рекомендуємо відразу прикріпити план Вашого приміщення - це спростить і прискорить процес комунікації, адже інженер зможе провести консультацію не наосліп, а відразу за візуальним сприйняттям Вашого будинку або квартири.
Сергій МазурІнженер-проєктувальник
Регина
Жалко, что не наткнулась на вашу статью раньше.. задумались о вентиляции уже после ремонта и теперь сильно жалеем! Придется выкручиваться с децентрализованной, но лучше бы конечно все делать вовремя. Спасибо за подробную информацию
Команда Alter Air
Вітаємо! Дякуємо за коментар:) Залюбки допоможемо вам з організацією будь-якого типу вентиляції.