Система опалення з теплою підлогою — популярне рішення, що забезпечує високий рівень комфорту. До певного рівня мінусових температур потужності теплої підлоги достатньо для обігріву без інших нагрівальних пристроїв.
Вибір підлогового покриття для електричної або водяної теплої підлоги дуже важливий, адже правильний матеріал забезпечує ефективність роботи системи.
Як реалізується технологія опалення з теплою підлогою? Який вид покриття вибрати – плитку, дерево, керамограніт?
Перший важливий аспект: система опалення з теплою підлогою будується на низькотемпературному режимі. Тут все логічно, адже стопа має відчувати комфортну поверхню, а не перегріту, теплу підлогу не можна ототожнювати з такими видами нагрівальних приладів, як радіатори, які можуть бути гарячими.
При цьому «перегрівом» і роботою на межі потужності для електричної або водяної підлоги вважається показник вище 26℃.
Щоб така система була можлива, і підлога температурою до 26℃ могла забезпечувати опалення, потрібно створити правильний конструктив будинку.
У проєкті враховується коефіцієнт теплопередачі (R) для різних матеріалів:
Також необхідно забезпечити якісне утеплення фундаменту. На першому поверсі будинку покриття підлоги лежить на грунті, і це вразливе місце житла (на другий і наступні поверхи тепло підіймається знизу).
Якщо дотриматися правильних параметрів R для покрівлі, стін та інших поверхонь, то температури теплої підлоги 24-26℃ вистачить для нагрівання кімнати до 22℃ при -10℃ -12℃ за вікном.
При цьому для Києва та Київської області втрати тепла для системи опалення розраховуються до -22℃ на вулиці, проте робочі зимові температури – -3℃ -5℃, а середні – +4℃.
Добре утеплений будинок може опалюватись теплою підлогою (без інших нагрівальних приладів) до -10℃, тобто 85-90% зимових днів.
Ще один неодмінний елемент енергоефективності у будинку – система вентиляції. Механічна вентиляція повинна подавати свіже повітря та виводити забруднене. В ідеалі система оснащується рекуператором, тоді частина енергії, витраченої на нагрівання повітря, компенсується.
Чому вентиляція важлива в контексті опалення електричними або водяними теплими підлогами?
Якщо свіже повітря не надходитиме через вентустановку, вам доведеться провітрювати приміщення, відкриваючи вікна, а це — витрата енергії.
Коли приміщення постійно потрапляє морозне повітря з вулиці, ви не зможете нагріти його теплою підлогою. Навіть якщо на вулиці всього близько 0℃, а не -10℃, навіть якщо біля будівлі утеплений конструктив. Догрівати приміщення доведеться додатковими нагрівальними приладами. Або доведеться включати теплу підлогу на велику потужність, але по ній некомфортно ходити.
Тепла підлога контролюється позонно термостатом, ця технологія допомагає уникнути перегріву та роботи на повну потужність. Термостат контролює і поверхню електричної або водяної теплої підлоги, і температуру повітря: наприклад, покриття для підлоги прогрівається до 24-26℃, повітря - до 22℃.
Для теплої підлоги вибирають матеріал, що має максимальну теплопровідність. Ця характеристика властива не всім матеріалам, наприклад, у дерева провідність тепла низька, тоді як у плитки значно вища.
Які покриття для підлоги ефективно працюють у парі з електричною або водяною теплою підлогою?
Можемо рекомендувати покриття з таких матеріалів як:
Що стосується дерев'яних ламінатів, то деякі виробники вдосконалили технологію та випускають такі покриття спеціально під теплу підлогу. Для звичайних дерев'яних дощок з матеріалів типу дуба або бука 26℃ — максимум нагрівального потенціалу, і вони згодом можуть тріскатися через вплив тепла.
Ще один мінус – паркет або ламінат мають високий опір, набагато вищий, ніж у плитки, кераміки, керамограніту та інших видів. На практиці це означає, що керамограніт за 26-градусної температури теплої підлоги може віддавати 50 ватів з квадратного метра, дерев'яні матеріали — не більше 20 ватів.
Тобто з керамікою можна гріти приміщення з 24-25℃ при температурі -10℃. З дошкою такого ефекту не буде, система з теплою підлогою буде ефективна при -2℃ -3℃, а далі доведеться збільшувати потужність теплої підлоги або гріти приміщення радіаторами, внутрішньопідлоговими конвекторами, фанкойлами.
Також відзначимо, що при виборі матеріалу покриття для підлоги немає різниці, під який вид теплої підлоги ви його вибираєте — технологія однакова для водяної або електричної.
Монтаж самої теплої підлоги повинен проходити після проєкту та ретельної підготовки.
Що потрібно врахувати?
У будинку тепла підлога на першому поверсі лежить на ґрунті. Під основу підлоги кладеться теплоізоляційний матеріал — причому не стандартні для багатьох будинків 2-5 см екструдера, піноскла або інших видів утеплювача, а 10 см.
За технологією монтажу теплої підлоги, стрічковий фундамент також має бути утеплений.
Після 10 см теплоізоляції кладуться:
Таким чином, у проєкті та при монтажі ми розраховуємо, що від перекриття до фінального покриття має залишатися 20 см.
На схемі ви бачите, як виглядає система теплої підлоги у розрізі.
Електрична або водяна тепла підлога — це рішення для опалення, яке забезпечує максимальний комфорт. В утепленому, енергоефективному будинку тепла підлога може бути єдиним джерелом тепла без інших нагрівальних приладів при температурі за вікном до -10℃.
Правильний вибір виду покриття для підлоги забезпечить ефективність системи опалення з теплими підлогами. Так, дерево — не найкращий варіант, оскільки воно має низьку теплопровідність і високий опір, і щоб дерев'яна підлога проводила більше енергії, доведеться збільшувати потужність системи.
Такі види покриттів для підлоги, як плитка або керамограніт, забезпечують найкращий результат. При монтажі важливо добре утеплити фундамент та підлогу.
Залиште свої контакти і наш співробітник зв'яжеться з Вами найближчим часом
Надсилайте ваші запитання через цю форму, ми обов'язково на них відповімо
Сергей МазурИнженер-проектировщик
Оставьте свои данные, и наши менеджеры свяжутся с Вами в течение 10 минут
Надішліть інформацію за своїм об'єктом і фахівці Альтер Ейр підберуть оптимальне інженерне рішення. Ми обов'язково зв'яжемося з Вами найближчим часом і проговоримо всі нюанси, щоб точно зрозуміти Ваші потреби та уподобання. Рекомендуємо відразу прикріпити план Вашого приміщення - це спростить і прискорить процес комунікації, адже інженер зможе провести консультацію не наосліп, а відразу за візуальним сприйняттям Вашого будинку або квартири.
Сергій МазурІнженер-проєктувальник