У статті ми розповімо про причини появи цвілі, її види, чим вона небезпечна, а головне – як запобігти виникненню цвілі і як її позбутися.
Чому цю інформацію важливо знати? Цвіль у ванній кімнаті може стати причиною багатьох нездужань, а також сприятиме руйнуванню естетичного вигляду кімнати. Ця стаття розкриє Вам найкращі методи усунення цвілі.
Перший негативний вплив від плісняви у ванній, який ви помітите, буде псування зовнішнього вигляду обладнання та загального інтер'єру. Але при тривалому контакті з грибком, виникнуть серйозніші проблеми, пов'язані зі здоров'ям людини:
Якщо ігнорувати проблему розвитку цвілі у вашій оселі, наслідки можуть Вас налякати. Можуть почати розвиватися серйозні хвороби, наприклад: бронхіальна астма, дерматит або глибокий мікоз, лікування яких є складним і дорогим. Вирішенням проблеми із пліснявою краще зайнятися відразу після її виявлення, це дозволить зберегти здоров'я мешканців від негативного впливу грибка.
Щоб зрозуміти, як прибрати цвіль у ванній кімнаті, пропонуємо детально розглянути причини появи цвілі у вашому будинку.
На початку 2000-х, коли люди в Україні почали масово змінювати звичайні вікна на металопластикові, почалися проблеми з появою плісняви. З чим це пов'язано?
Пластикові вікна створюють вакуум, при якому вентиляційний канал не може працювати, тому що відсутня природна тяга. Без діючого вентканалу волога не може піти.
*Природна тяга утворюється коли є приплив повітря та його розрідження.
Через це люди почали купувати витяжні вентилятори для ванної кімнати, сподіваючись позбутися проблем з пліснявою.
Витяжний вентилятор, який встановлюється до вентканалу без природної тяги, розряджає повітря примусовим шляхом, намагаючись забрати з санвузла вологе повітря.
Важливо знати, що пліснява може виникнути не тільки у ванній кімнаті або санвузлі, але і в інших технічних приміщеннях (комора, гардероб, пральня).
Раніше, коли ціни на газ були дуже низькими, ми могли бездумно витрачати цей ресурс. Тому відчиняли вікна взимку, випускаючи тепло, а потім наганяли його за рахунок роботи радіатора на повну потужність. Незважаючи на нераціональне витрачання теплової енергії, цей процес дозволяв насичувати наш будинок свіжим повітрям.
Зараз так практично ніхто не робить. Люди максимально намагаються зберегти тепло, тому в холодні періоди вікна не відчиняються, і тепло зберігається всередині. Внаслідок цього відсутній природний прихід повітря, який важливий не тільки у питанні запобігання виникненню цвілі, а й забезпечення людини потрібної порцією кисню.
Так як грибок найчастіше розвивається у приміщеннях з підвищеним рівнем вологи, можна зробити висновок, що висока вологість – одна з найпоширеніших причин виникнення цвілі.
Як прибрати цвіль у ванній, якщо досягти абсолютної сухості практично неможливо? Можна контролювати рівень вологості завдяки осьовим або центробіжним вентиляторам із спеціальним датчиком – гідростатом. Датчик вологості надає можливість регулювати роботу вентилятора в залежності від рівня вологи, який ви самі встановите.
Думка, що нестача сонячного світла може вплинути на виникнення цвілі, є абсолютно помилковою. Фахівці компанії Альтер Ейр спростовують цей міф і запевняють, що нестача сонячного світла ніяк не впливає на розвиток цвілі.
У ванній кімнаті проходять труби з гарячою водою, а також встановлюється осушувач для вологих рушників або речей. Повітрообмін у такій кімнаті повинен бути правильно організований, щоб уникнути появи цвілі.
Для цього потрібно ретельно вивчити діючу вентиляційну систему, виправити поломки, замінити несправний агрегат або купити бракуюче обладнання.
Через недостатнє опалення приміщення цвіль може виникнути тільки якщо стіна погано теплоізольована. Тоді холод проходить через її основу та зустрічається з теплом. Цей процес створює конденсат і викликає підвищену вологість, яка, як абсорбент, втягується в конструкцію, починає гнити та продукує плісняву.
Вирішити цю проблему допоможуть додаткові теплові джерела або хороша теплоізоляція стіни.
Наявність щілин, а саме, негерметичність конструкції, стіни або простору між стіною та профілем ванни сприяє виникненню грибка. У таких щілинах може збиратися волога.
Найчастіше конденсат накопичується в кутах ванної, між швами плитки або в стиках підлоги та стіни, і, відповідно, пліснява утворюється саме там. Регулярне прибирання в цих зонах із застосуванням правильної побутової хімії допоможе запобігти або усунути на якийсь час масове поширення цвілі, але не вирішить причину її появи.
Щоб зовнішні стіни у ванній кімнаті не стали причиною появи цвілі, їх потрібно утеплити. Адже якщо зовнішня стіна буде погано теплоізольована, то холод знову буде проходити крізь стіну і стикатися з внутрішнім теплом. Створюватиметься конденсат і на його місці розвиватиметься пліснява.
Монтаж теплоізоляції повинні проводити спеціалісти, щоб не допустити серйозних технічних помилок.
Існують такі види грибка:
Чорна пліснява вважається найпоширенішою і являє собою невеликі чорні плями або крапки. Цей вид плісняви зазвичай формується у приміщеннях, де високий рівень вологості, і є досить небезпечною для здоров'я. Чорний грибок збільшує ризик розвитку хвороби дихальних шляхів.
Біла цвіль схожа на білі сольові відкладення. Цей вид утворюється на дерев'яних поверхнях (двері, рами дзеркал та вікон, меблі), а також може розвиватися в рослинах (у цьому випадку на ґрунті буде видно білий наліт). Біла пліснява не така небезпечна для здоров'я людини, як чорна, але все одно може викликати підвищену чутливість.
Синьова, або синь, може формуватися тільки на оздоблювальних матеріалах з дерева (зазвичай хвойного). Тому з цим видом грибка найчастіше стикаються у заміських дерев'яних будинках або лазнях, але він також може виникнути і у ванній кімнаті квартири у місті. Цвіль виглядає як сіро-сині плями, які дуже швидко поширюються.
Важливо пам'ятати, що незважаючи на те, який вид цвілі є у вашому будинку, будь-який з них шкідливий для вашого здоров'я та цілісності інтер'єру.
Якщо виявити перші появи цвілі у вашій оселі, можна вчасно провести потрібний ряд маніпуляцій щодо її знищення. Тоді цей процес буде легким, а естетичний вигляд кімнати та сантехніки не буде зруйновано.
Щоб помітити цвіль вчасно, слід звернути увагу на такі пункти:
Про те, як боротися з пліснявою у ванній кімнаті, ми докладно розповімо в наступному пункті.
Дана послідовність опише як прибрати цвіль у ванній кімнаті.
Для того, щоб знищити плісняву у ванній або санвузлі, необхідно забезпечити правильну вентиляцію. Зробити це можна шістьма методами:
1. Природна вентиляція, яка створюється шляхом відкриття вікон. При вентиляції природним способом випускається холодне/нагріте повітря і створюється додаткове навантаження на систему кондиціонування або опалення. Єдиною перевагою такої системи вентиляції є те, що вона безкоштовна.
2. Припливна вентиляція (за рахунок брізерів, наприклад, від компанії Tion). Така вентиляція фільтрується і нагрівається, але все відпрацьоване тепле повітря викидається через витяжні вентилятори в санвузлі, ванній кімнаті або гардеробі.
При використанні припливних установок, вентилятори повинні бути двошвидкісними, оскільки вони працюють постійно. Наприклад, відцентровий вентилятор Meltem працює безперервно на 30 кубів, а при активації світла та включенні приладу переходить на 60 кубів.
Чому важливо, щоб вентилятор постійно забирав повітря? Щоб заходило свіже повітря, потрібно звільняти простір від відпрацьованого – брудного.
3. Децентралізована система вентиляції. Цей метод передбачає встановлення в кожній “брудній” зоні (ванній кімнаті, санвузлі, кухні або вбиральні) відцентрового вентилятора Meltem з різними типами керування (on/off, з таймером, з датчиками). А в кожній чистій зоні (спальні, вітальні або дитячої) – побутового рекуператора повітря Meltem.
*Побутовий рекуператор – пристрій, який подаватиме свіже повітря в приміщення, а також його забиратиме. В результаті не буде викидатися теплоенергія на вулицю і система охолодження/опалення не буде додатково навантажуватися.
4. Децентралізована система вентиляції із розведенням повітроводів від німецької компанії Meltem. Одна установка може застосовуватися на дві кімнати по 50 кубів подачі та два санвузли по 50 кубів забору повітря. Надходитиме повітря буде в "чисті" зони, а йтиме через "брудні". Через безпорожну систему дверей свіже повітря потраплятиме в технічні приміщення, з яких повітря може тільки забиратися.
5. Централізована система вентиляції. Ця система забезпечує подачу свіжого повітря в "чисті" зони та забір із "брудних". Централізована система вентиляції вважається високоефективною та має високий коефіцієнт корисної дії (ККД).
Вентиляційні установки компаній, які забезпечують таку систему вентиляції (Jablotron, Maico, Electrolux,