Розрахунок вентиляції приватного басейну: обладнання, яке потрібно використовувати

Автор запису
19 лип 2016
14 хв читання
0 коментарів
0 / 5

Одним із способів підтримки правильного мікроклімату в приміщеннях плавальних басейнів, є вентиляція. Фізичні властивості повітря дозволяють при здійсненні повітрообміну, до зниження рівня вологості. Нормовані параметри повітряного середовища в приміщеннях плавальних басейнів такі:

 • Для літа – tз=28-30°С, φ=55-65%
 • Для зими – tз=28-30°С, φ=50-55%

При цьому, вологість зовнішнього повітря майже завжди нижча, ніж повітря всередині приміщення басейну, так як у нас є відкрита поверхня води, яка постійно випаровується. Бувають винятки в теплий період, коли тривалий час йде дощ і вологість повітря на вулиці досить висока.

Так за допомогою приточно-витяжної вентиляції, ми забезпечуємо заміщення більш вологого внутрішнього повітря на менш вологий зовнішній.

Для одного і того ж басейну кількість повітря, що бере участь в повітрообміні і підтримує необхідний рівень вологості, протягом року змінюється. Це пов'язано з вмістом вологи зовнішнього повітря. Тобто в зимовий період зовнішнє повітря має низьку вологовміст і його потрібно зовсім небагато, щоб асимілювати надмірну вологість всередині приміщення, а влітку вологовміст зовнішнього повітря значно вищий і відповідно, для розбавлення вологого повітря потрібні набагато більші витрати повітря. Іноді ці значення відрізняються в 5-6 разів.

Продуктивність системи вентиляції вибирається за літнім періодом. Але для зими потрібно передбачити меншу витрата повітря. Це робиться за допомогою різних методів:

 1. Застосовуються вентилятори з кількома швидкостями (режим "зима" і "літо").
 2. Застосовується рециркуляція. У холодний період з вулиці подається необхідна кількість повітря, а решта «ганяється по колу».

Система припливно-витяжної вентиляції басейну досить енерговитратний захід, за цим рекомендується застосовувати енергозберігаючі рішення – рециркуляцію або рекуперацію. Оптимальним рішенням буде застосування гліколевого або пластинчатого рекуператора, а також регенераційного пристрою, наприклад, на базі теплового насоса. При цьому повинна бути надійна система автоматики, яка захищає від замерзання.

Варіанти припливно-витяжної системи вентиляції басейну

Набірні прямоточні припливна та витяжна системи

Системи компонуються з окремих елементів – вентилятори, нагрівачі, фільтри, повітряні заслінки, шумоглушники та ін. При цьому припливне і витяжне повітря обробляється окремими системами. Ця система відрізняється невисокою собівартістю, але абсолютно не економічна в роботі. Все нагріте повітря видаляється з приміщення прямо в атмосферу. Для таких систем застосовують обладнання компаній Systemair, Salda, Soler&Palau.

Набірні припливна та витяжна системи з рекуперацією

Аналогічно попередньому варіанту, системи набираються з окремих елементів, але при цьому застосовуються енергозберігаючі пристрої (пластинчастий рекуператор, гліколевий рекуператор). Ці системи дорожчі за рахунок складності компонування і більш складної системи автоматики. При цьому відбувається економія експлуатаційних витрат за рахунок застосування рекуператора. Для таких систем застосовують обладнання компаній Systemair, Salda, Soler&Palau.

Монобло чние припливно-витяжні установки

У більшості варіантів виконання моноблочні припливні установки поставляються вже з вбудованою системою автоматики, в звукоізольованому корпусі і з застосуванням рекуператора. Найбільшою перевагою таких систем є компактність. Для таких систем застосовують обладнання компаній Systemair, Salda, Ventrex, Juwent, Frapol.

Припливно-витяжні установки в спеціальному виконанні

Такі агрегати випускають спеціально для обслуговування басейнів в яких застосовують хлорування. Внутрішні елементи припливно-витяжної установки виконані зі спеціальним стійким до корозії покриттям. Для таких систем застосовують обладнання компаній Systemair, Salda, Ventrex, Juwent, Frapol.

При багатьох перевагах застосування у приміщеннях басейнів тільки припливно-витяжної вентиляції, це рішення не завжди буде на 100% економічним і комфортним.

Приточно-вытяжные установки с рекуперацией для вентиляции бассейнов

З недоліків можна відзначити:

 • Обладнання займає досить багато місця;
 • Високі енерговитрати;
 • Габаритні розміри повітроводів.

Ці недоліки усуваються за рахунок застосування спільно з системою припливно-витяжної вентиляції осушувачів повітря. При цьому продуктивність системи можна зменшити приблизно на 40-50 %, а залишкові вологонадлишки прибрати відповідними осушувачами.

Найбільш популярні в Україні осушувачі компаній Дантерм і КАЛОРЕКС, обидва виробники маю великий модельний ряд для приміщень самої різної конфігурації. Так осушувачі повітря Dantherm CDP виробляються як для невеликих приміщень в форм-факторі настінного осушувача повітря, так і у вигляді канальної установки для великих площ. Канальний осушувач повітря має більшу продуктивність, монтується подібно канальним вентиляторів і вент.установкам в окремих приміщеннях (або приховано). Calorex так само пропонує обидва типи осушувачів повітря для басейнів - серію DH представляє з себе настінні осушувачі і канальні осушувачі повітря серій Delta і AA для обслуговування великих площ. В даному матеріалі ми не будемо проводити порівняння аналогічних моделей конкуруючих компаній, але відзначимо що Dantherm CDP і Calorex DH мають багато позитивних відгуків від клієнтів, що дозволяє Говорити якості.

Для монтажу обладнання систем припливно-витяжної вентиляції необхідно виділити приміщення (венткамеру) або достатній застелевий простір. При цьому потрібно враховувати шумові характеристики застосовуваного обладнання – шум може зіпсувати комфортне перебування у приміщенні басейну.

При організації розподілу повітря в приміщеннях басейну дотримуються таких схем:

 • Повітря подається з нижньої зони приміщення (з підлоги або зі стін по периметру), витяжка організована над поверхнею басейну. Така схема дозволить без активного перемішування «витискати» вологе повітря. При цьому потрібно мінімізувати подачу повітря на водну поверхню, так це призведе до збільшення випаровування.
 • Повітря подається зверху по периметру приміщення, а витяжка організована над поверхнею басейну.
Приток чистого и забор отработанного воздуха в бассейном помещении

З інших інженерних рішень по забезпеченню комфортного мікроклімату в приміщеннях басейнів можна відзначити наступні:

 • Комбінована система – припливно-витяжна вентиляція + настінні осушувачі повітря або канальні осушувачі повітря;
 • Канальний осушувач повітря з підмішуванням зовнішнього повітря (при компонуванні цієї системи потрібно не забувати про додаткової витяжної системи, яка трохи перевищує продуктивність підмішування через осушувач);
 • Спеціальні канальні осушувачі, які мають можливість припливно-витяжної вентиляції. Надходження зовнішнього повітря через ці агрегати набагато вище, ніж у канальних осушувачів з підмішуванням.
 • Спеціальн припливно-витяжні установки, в конструктив яких входить секція осушення повітря.

Припливно-витяжна вентиляція для басейну з настінними осушувачами повітря

Від правильної роботи системи підтримки мікроклімату в приміщенні басейнів залежить багато чого – довговічність будівельних конструкцій, комфортне перебування у таких приміщеннях людини, мінімізація шансів утворення цвілі і грибків.

Одним з варіантів реалізації інженерного рішення щодо підтримки комфортного мікроклімату в приміщенні басейну є комбіноване застосування системи припливно-витяжної вентиляції та настінних осушувачів повітря.

Це рішення дозволить:

 • мінімізувати габарити та вартість обладнання;
 • зменшити експлуатаційні витрати при роботі обладнання;
 • мінімізувати габарити повітроводів, а відповідно і декоративні будівельні конструкції, які зашивають ці димарі.
Осушувачі повітря

Це все досягається за рахунок зменшення продуктивності припливно-витяжної вентиляції, при цьому потрібно забезпечити підтримку нормованого повітрообміну, а на решту вологонадлишків підібрати настінні осушувачі. Ефективність даного рішення полягає в тому, що тільки вентиляцією важко досягти більш-менш точного підтримання параметрів повітряного середовища. Так як припливне повітря залежить від параметрів зовнішнього повітря, то непередбачені моменти можливого збільшення рівня вологості в приміщенні (наприклад, на вулиці йде дощ). Осушувачі повітря ж працюють повністю в автоматичному режимі, і при нештатних ситуаціях легко рятують ситуацію. При цьому не можна забувати, що осушувачі повинні бути підібрані правильно!

Так при використанні комбінації систем вентиляції і осушення, припливно-витяжна система відповідає за повітрообмін і частково за зменшення рівня вологості, а настінні осушувачі відповідають тільки за підтримання рівня вологості.

Настінні осушувачі мають досить високу ефективність і сучасний дизайн, який можна вписати в будь-який інтер'єр. При виборі осушувача варто звернути увагу на обладнання торгових марок Dantherm і Calorex. Це визнані лідери, чиє обладнання зарекомендувало себе з кращих сторін. У компанії Dantherm настінні осушувачі представлені серією CDP, у Calorex – серією DH.

Осушение воздуха в помещении бассейна с помощью Calorex (серия DH)

Для монтажу системи припливно-витяжної вентиляції, необхідно передбачити приміщення вентиляційної камери або достатній простір (наприклад, у підшивній зоні стелі).

Повітророзподілення від припливно-витяжної системи організовується зазвичай по периметру приміщення (з нижньої або верхньої зони). Витяжка монтується над поверхнею води.

Настінні осушувачі монтуються в безпосередній близькості від дзеркала води для максимальної локалізації випарів. При цьому необхідно заздалегідь передбачити підведення електроживлення і дренажного трубопроводу для відведення конденсату. Конденсат зазвичай відводиться або в існуючу систему каналізації або в перелив басейну.

Опціонально можна вибирати осушувачі з різними комплектаціями:

 • безкорпнусні моделі для прихованого монтажу в фальш стіни або в суміжному приміщенні;
 • моделі з водоохолоджуваними конденсаторами – надлишкове тепло від процесу осушення можна пустити на нагрівання води в басейні;
 • моделі з додатковими нагрівачами (водяним і чи электирческим) для компенсації тепловтрат приміщення.
Какие климатический системы лучше использовать для бассейнов

З інших інженерних рішень по забезпеченню комфортного мікроклімату в приміщеннях басейнів можна відзначити наступні:

 • Припливно-витяжна вентиляція;
 • Канальний осушувач повітря з підмішуванням зовнішнього повітря (при компонуванні цієї системи потрібно не забувати про додаткову витяжну систему, яка трохи перевищує продуктивність підмішування через осушувач);
 • Спеціальні канальні осушувачі, які мають можливість припливно-витяжної вентиляції. Надходження зовнішнього повітря через ці агрегати набагато вище, ніж у канальних осушувачів з підмішуванням.
 • Спеціальні припливно-витяжні установки, в конструктив яких входить секція осушення повітря.

Висновки

Даним матеріалом ми хотіли показати, що існує кілька варіантів забезпечення комфортних параметрів вологості повітря в басейні. Кожен з них має свої переваги і недоліки і часто не технічного характеру (в плані ефективності), а з точки зору раціонального використання простору приміщень, економічності роботи, складності виконання, вартості самого проекту. Маючи краще уявлення про те як забезпечується вентиляція басейну клієнт може краще орієнтуватися на що він може розраховувати в рамках свого бюджету. Далі складання технічного завдання і розрахунок вентиляції басейну це вже завдання для інженерів компанії Альтер Ейр, а втілення "в металі" всієї системи - наших монтажних бригад. Так само відзначимо що ми надаємо офіційну гарантію не тільки на обладнання, але і на якість виконуваних робіт.

Хочете стати нашим партнером?

Залиште свої контакти і наш співробітник зв'яжеться з Вами найближчим часом


Відгуки і питання
Відгуки відсутні