Природна вентиляція вважається найпростішим і найдешевшим способом подавати свіже повітря в приміщення. Однак чи все так просто, і чи не доведеться переплачувати через відсутність примусової вентсистеми?
У цій статті розберемося, чи природна вентиляція може забезпечувати повноцінний повітрообмін у будинку.
За способом переміщення повітря всю існуючу вентиляцію можна поєднати у дві групи — природна і примусова.
Для природної вентсистеми не використовуються пристрої, що нагнітають або виводять повітря із приміщення. У разі примусової — все навпаки, система реалізується через різноманітні прилади — вентустановки, вентилятори, канали, автоматику тощо.
Оскільки при природній вентиляції немає механічних пристроїв, повітря навіть не транспортується, а просто рухається завдяки фізичним законам. Через це майже неможливо впливати на подачу чи виведення повітря.
Як відбувається надходження повітряних мас? Найчастіше просто через відкрите вікно. У попередні десятиліття природна вентиляція була можлива завдяки інфільтрації повітря, тобто, через його просочування в щілини в конструкціях, вікнах тощо. Сучасні будівлі мають практично 100% герметичність, а в старих будинках люди намагаються утеплити стіни та поставити нові склопакети. Тому інфільтрація як спосіб вентиляції не може розглядатися.
Як виводиться повітря у природній вентиляційній системі?
Викидування забрудненого потоку відбувається через вентиляційні канали в санвузлах та кухнях. Але повітряні маси виходитимуть лише у випадку, якщо їх із приміщень витіснять свіже повітря.
Які особливості потрібно знати, перш ніж приймати рішення про те, що в будинку буде лише природна вентиляція?
1. Природна вентиляційна система – це умовно дешево. Так, вам не доведеться купувати вентустановку та всі інші елементи вентиляції. Але, наприклад, будівництво вентканалів у будинку – зовсім не дешеве задоволення.
Крім того, відсутність витяжного пристрою на кухні часто дається взнаки, і власники житла все ж таки вирішують поставити витяжки. Такі проблеми виникають і у ванних кімнатах без витяжного вентилятора. Накопичення вологи та тепла в санвузлах призводить до появи вогкості, грибка та плісняви. Тому нерідко домовласники шукають способи хоча б локально встановити вентилятори у квартирах чи будинках без примусової вентиляції. Такі точкові рішення з витяжними вентиляторами на кухні, у ванній та гардеробній здатні змінити мікроклімат та якість повітря у приміщенні. Але для їхньої роботи обов'язково потрібно передбачити припливну вентиляцію – чи то відкрите вікно, чи раціональніші рішення (бризери, побутові рекуператори).
Наступні особливості природної вентиляції є її недоліками, але вам слід про них знати.
2. Відкриваючи вікно та впускаючи холодне/гаряче повітря, ви постійно будете змушені збільшувати навантаження на систему опалення або кондиціювання. Усі зусилля, які ви чи забудовник доклали на створення енергоефективного будинку, будуть витрачені марно.
3. При природній вентиляції відсутній контроль над обсягом повітря, що подається. Йдеться не про те, що його буде надто багато — скоріше навпаки, система завжди буде неефективною. Рівень CO₂ постійно підвищуватиметься, і вам доведеться будь-якої пори року відкривати вікно, жертвуючи комфортом, або жити в кімнаті, де рівень вуглекислого газу підвищений.
Нагадаємо ознаки надлишку CO₂ у приміщенні: хронічна втома, знижена працездатність, біль голови, відчуття «духоти».
Контролювати виведення повітря також неможливо. Рух повітряних мас у вентканалі підпорядковується фізичним законам, і «змусити» канал виводити інтенсивніше у вас не вийде.
4. У кімнаті ви матимете повітря тієї ж якості, що і на вулиці. Якщо поряд є промислові підприємства, дороги, труби, то пил та дим потраплять у приміщення. Навіть парк за вікном – не найкращий варіант, у такому разі природна вентиляція приносить алергени чи комах. Додайте постійний шум зовні.
Яка альтернатива природній вентиляції, і чи справді примусова система нівелює всі недоліки?
Відповімо коротко. Припливно-витяжна вентиляція з рекуперацією забезпечує надходження повітря до чистих зон (у вітальнях або спальнях не доведеться відкривати вікна на провітрювання) та виведення із зон із найбільш забрудненим повітрям (з кухонь, санвузлів та інших приміщень). Мало того, що вам не потрібно відкривати вікно та випускати нагріте або охолоджене повітря, так ще й рекуперація допомагає повторно використовувати енергію. Відбувається це так: рекуператор на витяжці знімає теплову енергію забрудненого потоку і відправляє її на приплив. Найкращими вентустановками є пристрої брендів Stiebel Eltron, Zehnder, Awenta, Salda, Meltem, Systemair.
В ідеалі припливно-витяжна система оснащена клапанами змінної витрати повітря та датчиками CO₂. Датчики визначають підвищення рівня вуглекислого газу, клапани збільшують подачу повітря у приміщенні, якщо CO₂ підвищено. А якщо в кімнаті нікого немає і рівень вмісту двоокису вуглецю не зростає, то подавати повітря немає сенсу. Таке рішення на цю мить вважається найпросунутішим та енергоефективним, а реалізує його у побутовому сегменті чеська компанія Jablotron.
Природна вентиляція буває трьох типів:
У першому випадку для надходження чи виведення повітря будуються спеціальні вентиляційні шахти — саме через них виходить чи надходить повітря. Повітрообмін відбувається завдяки вітровому тиску та гравітації.
Безканальна (неорганізована) вентиляція найчастіше зустрічається у промислових об'єктах, де є значні теплонадходження. Працює вона завдяки різниці температур на вулиці та в приміщенні.
Комбінований варіант природної вентиляції — це коли надходження повітря відбувається через вікна, а забір — витяжними вентиляторами.
Природна вентиляція реалізується без застосування спеціальних вентиляційних пристроїв, які нагнітають та виводять повітря (установок, вентиляторів тощо). Ефективність такої системи низька — ви не можете забезпечити ані потрібний об'єм, ані якість повітря. Також значний удар природна вентиляція завдає по енергоефективності, адже через відкрите вікно йде і тепло взимку, і прохолода влітку.
Зазвичай домовласники швидко розуміють, що природна вентиляція — помилка, і починають встановлювати точкові рішення (витяжні вентилятори, припливні пристрої тощо). Однак у такому разі ви все одно не зможете організувати належний мікроклімат у будівлі. Тому ми радимо заздалегідь подбати про встановлення повноцінної припливно-витяжної системи.
Залиште свої контакти і наш співробітник зв'яжеться з Вами найближчим часом
Надсилайте ваші запитання через цю форму, ми обов'язково на них відповімо
Сергей МазурИнженер-проектировщик
Оставьте свои данные, и наши менеджеры свяжутся с Вами в течение 10 минут
Надішліть інформацію за своїм об'єктом і фахівці Альтер Ейр підберуть оптимальне інженерне рішення. Ми обов'язково зв'яжемося з Вами найближчим часом і проговоримо всі нюанси, щоб точно зрозуміти Ваші потреби та уподобання. Рекомендуємо відразу прикріпити план Вашого приміщення - це спростить і прискорить процес комунікації, адже інженер зможе провести консультацію не наосліп, а відразу за візуальним сприйняттям Вашого будинку або квартири.
Сергій МазурІнженер-проєктувальник