Для багатьох домовласників ідея поєднати припливно-витяжну вентиляцію та кондиціювання видається привабливою.
Що за цим стоїть? Який варіант подачі свіжого повітря та охолодження буде повноцінно забезпечувати комфорт у приміщенні? Про це поговоримо далі.
Перше, про що треба пам'ятати: вентиляція та кондиціювання у побутовому сегменті – це дві окремі системи. В адміністративних будівлях все може бути інакше, оскільки там йдеться про значну кількість повітря. У житловому будинку система вентиляції фізично не може охолодити приміщення — вона може охолодити припливне повітря. Навіщо його потрібно охолоджувати?
Багато сучасних вентиляційних систем мають рекуперацію тепла — вона ефективна в холодну пору року.
Система рекуперації відповідає за відбір тепла з витяжного повітря та передачу цієї енергії припливному потоку, тим самим забезпечуючи нагрівання повітряних мас, корисне для економії в опалювальний сезон.
Оскільки рекуператор у літню пору все одно бере участь у теплообміні між витяжним і припливним потоком — до будинку входить свіже, але тепле повітря. Щоб цей потік не навантажував систему кондиціювання, система вентиляції може мати охолоджувальний прилад (тепловий насос повітря-повітря) на одному з повітроводів. До нього приєднуються труба зовнішнього блоку та трубки з фреоном. Таким чином, вентустановка з секцією охолодження може трохи знизити температуру припливного повітря.
Припустимо, на вулиці 35℃, а в приміщенні 27℃, у такому разі повітря після рекуператора буде приблизно 30℃. Щоб не заносити тепло до кімнати, ми можемо охолодити це повітря, але максимум на дельту 6-8℃. Якщо температура буде нижчою – на повітроводах почне утворюватися конденсат. Тому, щоб дельту можна було опустити нижче, повітропроводи мають бути теплоізольовані.
Але й навіть у такому разі це не 100% рішення для кондиціонування, а просто вентиляція з опцією охолодження припливного повітря.
В енергоефективному будинку з хорошими конструктивами, який добре «тримає» тепло та холод, вентиляційна система з секцією охолодження може бути в ролі охолоджувального приладу, що виконує пасивне охолодження, але за невисоких температур — наприклад, у демісезонні
Нагадуємо, різниця температур буде 6-8℃: якщо в приміщенні 25℃, його можна охолодити до 19-17℃, а якщо 27℃ не нижче 21-19℃.
На сьогодні чітко контролювати температуру в літній період може кондиціювання — настінне, канальне, підлогове тощо. Кондиціонер підтримує певну температуру в будівлі.
Чому вентиляцією не можна повністю охолодити квартиру чи будинок?
Загалом проблема інтеграції вентиляційної установки з системою кондиціювання полягає в різниці між необхідною кількістю повітряних мас.
Щоб забезпечити правильний рівень CO₂ в одній із кімнат, нам потрібно подати регламентні 72 куби на двох осіб. Але якщо ми захочемо реалізувати охолодження — туди доведеться віддавати 400-450 кубів.
Отже, необхідна потужна машина, що оперує величезними кількостями повітря, припливні маси будуть збільшені в десятки разів, хоча для контролю CO₂ При цьому в нашому кліматичному поясі охолодження використовується у 10% часу, вентиляція – у 100%. Тому вентиляція у пріоритеті, а функцію кондиціонера можна покласти на допоміжні пристрої – кондиціонери, фанкойли.
Система вентиляції може працювати в парі з канальним кондиціонером, обидва пристрої подаватимуть повітря через лінійні дифузори.
Секція дифузора, що використовується для подачі прохолодного повітря, буде більшою за ту, яка пропускає чисті припливні повітряні маси, оскільки йдеться про більші кількості повітря.
Канальний кондиціонер може розташовуватись за підшивною стелею. Охолоджене повітря йде по повітроводах, проходить через лінійні дифузори і забирається іншими дифузорами на протилежному боці кімнати. Це повітря рециркуляційне, тобто використовується повторно. Забір брудного повітря відбувається стандартно через санвузли.
Серед варіантів вентиляції та охолодження повітря особливої уваги заслуговує розробка для енергоефективних будинків від Jablotron. До вентустановок Jablotron Futura M та Futura L можна під'єднати тепловий насос Cool Breeze.
У чому унікальність цього варіанта охолодження?
Системи більшості виробників охолоджують припливне повітря на заборі з вулиці — забирають тепле та охолоджують до потрібної температури, витрачаючи багато енергії.
Розробники Jablotron передбачили встановлення Cool Breeze на бік забору повітря із приміщення. Повітря забирається із приміщення з нижчою температурою (наприклад, 25℃), охолоджується до +8℃, заходить на рекуператор, де зустрічається з температурою +35℃ – у результаті утворюється конденсат. Так відбувається охолодження за адіабатичним принципом.
Повітря, що проходить через теплообмінник великої площі, — холодне і вологе, і ці волога і холод віддаються в приміщення. Jablotron плавно контролює температуру, щоб на повітропроводах не випав конденсат.
VAV-система Vario Breeze від Jablotron має датчики, що контролюють температуру та CO₂, причому користувачі можуть вибрати, який із показників для них пріоритетний.
У Європі обладнання Jablotron використовують як основне джерело тепла, холоду та свіжого повітря. При цьому мешканці приймають той факт, що за +30℃ на вулиці в приміщенні буде не +22-24℃, а 27℃.
Щоб додати комфорт у будинок, ставиться кондиціонер у вітальні. Там він найбільше потрібний, оскільки саме у вітальні збирається більше людей в активну фазу спеки (вдень).
У побутовому сегменті вентиляція та кондиціювання – це дві різні системи. Однак, якщо ви готові пожертвувати комфортом у найспекотніші дні року, то окремі рішення для вентиляції можуть виконувати функцію охолодження повітря.
Залиште свої контакти і наш співробітник зв'яжеться з Вами найближчим часом
Надсилайте ваші запитання через цю форму, ми обов'язково на них відповімо
Сергей МазурИнженер-проектировщик
Оставьте свои данные, и наши менеджеры свяжутся с Вами в течение 10 минут
Надішліть інформацію за своїм об'єктом і фахівці Альтер Ейр підберуть оптимальне інженерне рішення. Ми обов'язково зв'яжемося з Вами найближчим часом і проговоримо всі нюанси, щоб точно зрозуміти Ваші потреби та уподобання. Рекомендуємо відразу прикріпити план Вашого приміщення - це спростить і прискорить процес комунікації, адже інженер зможе провести консультацію не наосліп, а відразу за візуальним сприйняттям Вашого будинку або квартири.
Сергій МазурІнженер-проєктувальник